IBM, telif hakları kurumda bulunan ses tanıma yazılımlarını açık kaynak Linux gruplarının kullanımına hibe edeceğini duyurdu.

     13 Eylül 2004 — IBM’in, Apache Software Foundation ve Eclipse Foundation açık kaynak gruplarına hibe ettiği ses tanıma yazılımının 10 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

     Bilgisayar ve yazılım firmalarının yıllardır üzerinde uğraştığı ses tanıma teknolojileri somut ürünlerini vermeye başladı. İstatistik ve algoritmadaki gelişmeler sayesinde, ses tanıma teknolojileri artık çok daha fazla sözcük içeren deyimleri tanıyabiliyor ve konuşmayı kendi bağlamında anlamlandırabiliyor. Ses tanıma fonksiyonlarının gelecek on yıl içerisinde, müşteri hizmetleri, otomobiller ve cep telefonlarında sıkça kullanılan bir yazılım olacağı tahmin ediliyor.

     IBM’in ses tanıma yazılımlarını Linux geliştiricilerine vermesi, büyümekte olan bu pazarda başta Microsoft olmak üzere rakiplerine karşı bir taktik olarak algılanıyor. Ürünlerini Linux gruplarına hibe etmesi aslında şirketin sürekli olarak güttüğü bir kurumsal politika. IBM bu şekilde bir noktaya kadar geliştirdiği yazılımların daha da çeşitlendirilmesini sağlıyor.

New York Times
NTV-MSNBC