Teknik personel alımlarında önemli bir pano durumundaki Dice.com’dan alınan bilgilere göre, her gün daha fazla işveren, Linux kullanabilen insanları işe almak için araştırma yapıyor.

     Dice’ın CEO ve başkanı Scot Melland’ın ifadesine göre, sitesindeki IT iş imkanı ilanları geçtiğimiz on iki ay içinde ikiye katlanırken, Linux bilgisi içeren iş ilanlarında yüzde 190’lık bir artış olmuş. Geçen sene bu zamanda, Dice’de 25,000 iş ilanı bulunmaktaydı. Bu gün, 50,000’den fazla iş listelenmiş durumda. Bir yıl önce, Linux ile ilişkili 860 ile 900 arası iş ilanı varken bu gün listelenmiş olan 2,500 ilan bulunuyor.

     Melland: “Linux bilgisine olan talep büyüyor ve hatta bu büyüme tüm teknik personel için olan ihtiyaçtaki artıştan bile daha fazla” diyor ve ekliyor, “Şu anda burada aranan en ateşli özellik olduğu kesin”.

     Ve işverenler, bu konuda iş deneyimine, sertifika ve belgelerden daha çok önem veriyor gibi duruyorlar.

     “Satan şey deneyim” diyor Melland. “Müşterilerimiz gerçekten bu işi yapmış kişileri arıyorlar. Altı aylık Linux dönüşümünü yapmış olan bir geliştiriciyi, Linux üzerinde sadece eğitim almış birine tercih ediyorlar. Dönüştürülmüş olan sistemleri işletebilecek Sistem yöneticisini arıyorlar”.

     Linux iş olanakları arasında, yüzde 70 oranında geliştiriciler, yüzde 20-25 de sistem yöneticileri ihtiyacı yer alıyor. Geri kalan dilim ise IT yöneticilerinden ticari analistlere kadar bir grup iş olanağını içeriyor.

     Ekonomi yavaşça geliştiği için, firmalar ya eski sistemlerini Linux’a döndürüyorlar ya da yeniden en baştan sistemler inşa ediyorlar.

     Melland’ın ifadesine göre, “Linux dönüşümleri yapan birçok Fortune 1000 firması var ve bu da Linux bilgisi için bir ihtiyaç doğuruyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Linux için güçlü bir talep ve hızlı bir büyüme izleyeceğiz ve bu noktada diğer taleplere benzer şekilde geri düşecek”.

    Ve Linux ile ilgili işler arttıkça, maaşlar da artacak.

    Linux ile ilgili bir IT pozisyonu için ortalama maaş 67,000 $ civarında. Bu, benzer IT alanlarındaki pozisyonlara oranla %6 daha fazla. Linux ile çalışan danışmanlar ve yükleniciler, ortalama maaş olarak yaklaşık 87,000$ gibi bir rakam alabilirler.

     Sabit IT İş Olanağı Artışı

     Ancak Melland’ın asıl odaklandığı sabit biçimde artan genel iş olanağı artışı.

     Şöyle diyor: “IT iş pazarı son on iki ayda gözle görülür şekilde artış gösterdi. Bu da bir çok teknik çalışan için iyi bir gelişme… Şu anda iki kat daha fazla iş olanağımız var ve bunlar iyi fırsatlar. Bir yıl önce, daha fazla part-time iş olanağı vardı ve şimdi full-time’a dönüşüyor”.

Yazar:
Sharon Gaudin
Orjinal Haber: turk.internet.com